Airbnb provízia pre hostiteľov

Aká je výška provízie z rezervácie na portáli airbnb je ťažko určiteľná informácia. Nakoľko celý výpočet závisí od mnohých faktorov. Na prvý pohľad dobrý biznis pre majiteľa nemusí byť vždy pravdou.

Aby v Airbnb zaistili fungovanie platformy vrátane služieb, ako je nonstop zákaznícka podpora a spracovanie platieb kreditnými kartami, účtujú si pri potvrdení rezervácie servisný poplatok. V prípade hostiteľa to však môžeme pokojne nazývať províziou.

Existujú dve rôzne štruktúry servisných poplatkov za rezerváciu ubytovania. A to 1. zdieľaný poplatok hosťa a hostiteľa a 2. poplatok hradený výhradne hostiteľom.

Zdieľaný poplatok hosťa a hostiteľa
Zdieľaný poplatok

Tento poplatok predstavuje 3% pre väčšinu hostiteľov, ale môže byť vyššia u hostiteľov v Taliansku alebo u ponúk, ktoré majú nastavené veľmi prísne storno podmienky.

Servisný poplatok hostiteľa je vypočítaný z medzisúčtu ceny rezervácie. To je (cena za noc plus prípadný poplatok za upratovanie a taktiež ak máte nastavený poplatok za hostí navyše, ale bez poplatkov Airbnb a daní) a je automaticky odpočítaný z hostiteľovej výplaty.

Servisný poplatok hosťa

Tento poplatok je zvyčajne menej ako 13% medzisúčtu ceny rezervácie (cena za noc plus poplatok za upratovanie a prípadne poplatok za hostí navyše, ale bez poplatkov Airbnb a daní). Poplatok sa líši v závislosti od rôznych faktorov rezervácie a zobrazuje sa hosťom počas platby pred potvrdením rezervácie.

Pokiaľ má Airbnb povinnosť vyberať DPH, bude servisný poplatok uvedený na stránke platby vrátane DPH, takže sa môže zdať ešte vyššia.

Poplatok hradený výhradne hostiteľom

Poplatok hradený výhradne hostiteľom bol vytvorený preto, aby hostitelia podnikajúci v ubytovacích službách mali väčšiu kontrolu nad konečnou cenou hradenou hosťom.

Poplatok hradený výhradne hostiteľom sa pohybuje v rozmedzí od 14 do 20% (plus 2% u ponúk, ktoré majú nastavené veľmi prísne storno podmienky). A tvorí povinnú súčasť štruktúry poplatkov hotelov a ďalších služieb zaoberajúcich sa pohostinnosťou.

Poplatky u Zážitkov Airbnb – Airbnb experience
Servisné poplatky hostiteľa

Hostiteľom organizujúcim zážitky účtujú servisný poplatok vo výške 20%. Ten je vypočítaný z ceny zážitku a je automaticky odpočítaný z Vašej výplaty. Hostitelia zážitkov, ktorí spolupracujú s neziskovými organizáciami, sú od tohto poplatku odbremenení.

 

Zdroj: Airbnb.com