Rekreačné poukazy očami ubytovacieho zariadenia

Rekreačné poukazy sa od začiatku roku 2019 stali realitou pre každého majiteľa ubytovacieho zariadenia. Aké sú naše prvé pocity zo skúseností, ktoré sme za dva mesiace nabrali?

Fakty, ktoré sa týkajú zamestnancov firiem a ich uplatňovania rekreačných poukazov v článku nenájdete, tie by mali byť jasné najmä hosťom. Čo však, ak to nie je jasné ani im a zatiaľ dokonca ani firmám, ktoré tuto novelu museli aplikovať?

Zamestnanci budú dosť ťažko chápať, čo je to „účtovný doklad, ktorého súčasťou musí byť označenie zamestnanca“. Bloček z registračnej alebo virtuálnej pokladne to nie je, tam sa totiž meno zamestnanca neuvádza. Zamestnanci si budú musieť v ubytovacom zariadení pýtať faktúru.

A väčšina z nich to na Vás vybalí až keď odchádzajú z ubytovania, aj keď, vy by ste túto informáciu radi vedeli určite vopred. Jednak by ste žiadali všetky potrebné informácie, ako sú mená detí a adresa bydliska. Nie je predsa nič zdĺhavejšie, ale žiadať dané informácie od hosťa osobne na konci pobytu pri platení.

Efektivita procesu, žiaľ, momentálne viazne najmä na ľudskom faktore. Nájde sa aj zopár špekulantov, ktorí by si radi uplatnili svoje služby využité napríklad vo Vašom hotelovom bare, nakoľko majú nárok aj na to. Ak nemáte zriadený hotelový recepčný systém, môže to byť veru celkom pekná byrokratická zábava.

Zákon totiž medzi oprávnené výdavky zaraďuje aj iné služby súvisiace s ubytovaním, napr. vstup do bazéna, fitnescentra, účet za wellness a podobne, ak sú uvedené na jednom doklade –  faktúre resp. účtovnom doklade. Preplatenie extra aktivít mimo účtu za pobyt prostredníctvom bločkov nie je možné.

Čerešničkou na torte sú opäť firmy, ktoré za podobným účelom vznikli ako huby po daždi a telefonicky Vás presviedčajú, aby ste sa zmluvne zaviazali k poskytovaniu rekreačných poukazov cez nich, vraj je to Vaša povinnosť. Veru, nie je. Akýkoľvek poskytovateľ ubytovania, schopný vystaviť faktúru so všetkými náležitosťami, môže ubytovať hosťa, ktorý si uplatňuje príspevok na rekreáciu.

Jediný problém nastáva, ak práve zamestnávateľ rozhodne, že akceptuje účtovný doklad iba zo zariadenia, ktoré je v akceptačnej sieti. Takže je úlohou hosťa si vopred tieto podmienky zistiť práve vo svojom pracovisku, aby predišiel nepríjemnému prekvapeniu.

Nepotrebujete k tomu žiadnu inú firmu, ani register. Takže sa určite zhodneme, že celkový dojem je zatiaľ viac menej zaťažujúci. Dané opatrenie skôr pôsobí ako boj proti „čiernému ubytovaniu“ , inak by to celé jednoducho nedávalo zmysel. Je to opäť jedna z mnohých zbytočností, ktoré za posledné roky nepomáhajú turizmu.

Ak by išlo o impulz pre Slovenské ubytovacie zariadenia, mohli sa opatrenia týkať iba priamych pobytov, bez sprostredkovateľov ako je booking, hotels.com a iných. Tak by skutočne ostala celá čiastka v správnych rukách. Navyše dané opatrenie by pomohlo z dlhodobého hľadiska každému majiteľovi už iba tým, že by hostia s úmyslom využiť rekreačný poukaz museli hľadať iné alternatívy ako nájsť kontakt na majiteľa a vyhnúť sa monopolným spoločnostiam. Možno sa do ďalších rokov legislatívnych zmien dočkáme, ktovie.

Ukončené jarné prázdniny na Slovensku ešte nevedia ukázať štatistický jav zvýšenia návštevnosti slovenských hotelov práve slovenským turistom, avšak ak by percento rapídne stúplo, nakoniec by možno celý proces aj stál za to.

Posledným dychom by sa dalo dodať, že sa problém týka najmä hostí, ktorí si poukaz uplatňujú, avšak v prípade, že niečo neskončí ako by chceli, revanš v prípade zlých referencií si odnesiete vy. Verme teda, že opatrenie bude mať z dlhodobého hľadiska zmysel a budeme dovolenky tráviť radšej na Slovensku. Je určite správne, ak prostriedky ostávajú u nás.

Zdroj: Zákonník práce  § 152a  |  Jozef Mihál (Relia,2019)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

seventeen + 10 =