Be Airbnb

V nedávnej téme sme sa venovali v súčasnosti monopolnému portálu na európskom trhu, booking.com. Nakoľko na Slovensku vzrastá popularita iných portálov, ktoré sa už v zahraničí uchytili, určite stojí za zmienku spomenúť Airbnb, spoločnosť, ktorá je súčasťou zdieľanej ekonomiky a ktorá je stále populárnejšia najmä v Košiciach, Bratislave a Vysokých Tatrách.

Čo je AIRBNB?

Od svojho založenia v roku 2009, kedy sa vďaka portálu ubytovalo 21 000 hostí ročne až k súčasnému číslu 6 000 000 ročne síce ubehla dlhá cesta, ale v súčasnosti je to najrýchlejšie rastúci ubytovací portál na svete, ktorý poskytuje neuveriteľných 800 000 nehnuteľností v 34 000 mestách v 90 rôznych krajinách. Viac info o histórii a menej podstatných veciach nájdete aj na wiki.

Kto môže byť hostiteľ?

Hostiteľom sa môže stať takmer každý. Registrácia konta a vytvorenie objektu na prenájom je zadarmo. Ponuky sú tak rôznorodé, ako ich majitelia, takže môžete ponúknuť na prenájom ako nafukovací matrac v bytoch, tak aj celé domy, izby v penzióne, hotelové izby, prístrešky v korunách stromov, lode a iné.

Koľko Vás to stojí?

Obrovská výhoda oproti portálom podobného typu je rozdelenie nákladov medzi záujemcu a hostiteľa, ktorý je vypočítavaný podľa algoritmov vždy individuálne. Spoločnosť spoplatní záujemcovi takzvané servisné poplatky vo výške od 0 do 20% z celkovej sumy pobytu, väčšinou to súvisí s atraktivitou objektu, termínu a od uživateľskej skúsenosti. Hostiteľ platí okolo 3-5% zo svojej časti koláča, čo je určite menšia čiastka ako napríklad na bookingu.

V čom je tá odlišnosť?

Pôvodný zámer portálu bol umožniť bežným ľudom hostiť bežných ľudí za pomoci platformy, neskôr sa tieto služby rozšírili už aj medzi penzióny a väčšie objekty, takže v dnešnej dobe nájdete na portáli naozaj všetko. Viete si vybrať, či budete predávať iba jednu izbu vo Vašom obytnom dome, alebo karavan ktorý máte na dvore, taktiež stan. Podobné možnosti na iných portáloch nenájdete.

Akú klientelu môžete očakávať?

Alternatívne nápady zaujmú alternatívnych ľudí, prevažne mladú populáciu. Väčšinou spolu cestuje skupina mladých ľudí, prípadne rodina s deťmi. Každý, kto hľadá niečo iné ako nájde na bežných portáloch. Nedávno portál spustil funkciu business ubytovania, takže v poslednej dobe portál využívajú aj firmy pre svojich zamestnancov, ktorí si vedia podobné ubytovanie zabezpečiť v objektoch, ktoré majú túto funkciu aktívnu. Očakávajú vzhľadom k nižším servisným poplatkom aj nižšie ceny, ktoré sú v priemere samozrejme realitou. Veď len v Bratislave je v súčasnosti viac ako 300 objektov, ktoré airbnb ponúka a spoločnými silami ruka v ruke s konkurenčným prostredím spoločne znižujú cenu najmä apartmánov.

Hodnotenia…

Poznáte prípady, kedy u Vás zanechal neprávom nespokojný hosť zlé hodnotenie a vy ste s tým v podstate nemohli nič urobiť? Tieto časy, aspoň na airbnb, sú preč. Tak ako hosť, taktiež aj hostiteľ má možnosť udeliť hodnotenie, na základe ktorého si budujete reputáciu a tým pádom aj Váš hosť potrebuje dobré hodnotenia pre potvrdenie ďalších pobytov, čo spôsobuje obojstrannú motiváciu poskytnúť čo najlepšie služby a zo strany návštevníka taktiež milé a slušné chovanie. Ruku na srdce, každý z Vás už zažil neprimerané správanie hosťa, ktorý sa s nálepkou “problémový” beztrestne ubytoval v penzióne vedľa, kde opäť s radosťou spôsobil nemalé ťažkosti.

Overenie hostí

Ešte lepší prípad ako sú vzájomné hodnotenia je určite spôsob akým airbnb verifikuje záujemcov. Pre potreby poskytnutia ubytovania môžete žiadať od klienta, aby sa v systéme overil aj občianskym preukazom, telefónnym číslom, fotkou, atď. Takže pri správnych nastaveniach máte možnosť dôkladne kontrolovať aký hosť sa u Vás ubytuje, z akej krajiny, aké má referencie z minulosti, čo je určite obrovská výhoda a ochrana hostiteľa, ktorú nenájdete nikde inde.

Priama vs. nepriama rezervácia

Po úspešnej registrácii si vyberiete z dvoch možností, a to priamej rezervácie, kedy umožníte overeným hosťom rezervovať Vaše zariadenie priamo na základe pravidiel, ktoré si sami zvolíte, alebo vyberiete možnosť odoslania dopytu, kedy máte k dispozícii až 24 hodín na potvrdenie alebo odmietnutie záujemcu. Každý z oboch typov má svoje výhody. Pohodlie hostí preferuje priame rezervácie, kedy sa s majiteľom nemusíte na ničom dohadovať, takže z hľadiska početnosti záujmu je určite na mieste, ak Vám to situácia dovoľuje, umožniť okamžitú rezerváciu. K dispozícii je aj funkcia, kedy môže záujemca kontaktovať hostiteľa správou a informovať sa o veciach, ktoré mu nie sú jasné. Síce to uberá z Vášho času, ale napomáha vzájomnej istote a presvedčeniu k vykonaniu rezervácie.

Silné stránky

  • Jednoduchá registrácia
  • Prijateľné rozhranie aj pre menej počítačovo gramotných ľudí
  • Nižšie poplatky za prijaté rezervácie
  • Verifikácia hosťa od prvého do posledného momentu
  • Príchod najmä overených cestovateľov, ktorí sú skúsení a nečakajú na Vás žiadne prekvapenia
  • Zvýšenie konkurencieschopnosti, nakoľko nie každý vo Vašom okolí portál využíva
  • Vynikajúci marketing a sociálne média zabezpečujú neustály rast ponúk a povedomia, čo spôsobí ďalšie rezervácie pre Vás
  • Peniaze za Vás vyberá platforma, následne ich zašle na Váš účet ešte počas pobytu hosťa, prípadne tesne po ňom.
  • Jednoduché zmrazenie alebo vymazanie účtu
  • Možnosť rozdelenia príjmov na viac účtov

Slabé stránky

  • Vplyv sezónnosti najmä v slabších turistických oblastiach
  • Náročné úvodné nastavenia podľa vlastných predstáv, ako aj aplikácia storno podmienok
  • Možnosti typov predaja, k dispozícii máte len jednu cenovú kategóriu s ktorou pracujete
  • Aplikácia pre smartfóny je menej prehľadná ako u iných konkurentov

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

Veľká novinka v Bookingu

Platforma konečne reaguje na nevôľu svojich klientov a ich dlhoročné dopyty po zmene.

Tipy pred kúpou apartmánu

Uvažujete nad kúpou apartmánu? Spísali sme naše skúsenosti do pár odsekov. Možno Vám pár minút čítania pomôže ušetriť nervy a peniaze.

Ako fungujú hodnotenia na Bookingu?

Systém hodnotení pobytov sa priebežne mení. Čo so sebou prinášajú zmeny a aký je trend bez rozdielu v typoch ubytovania?

Aké sú povinnosti ubytovateľa?

Kúpili ste rekreačnú nehnuteľnosť? Prišiel čas zoznámiť sa s príslušnou legislatívou a povinnosťami, ktoré vás ako prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia neminú.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram