Ako je to so správou apartmánov?

Vo Vysokých Tatrách posledné roky vyrástlo viacero výnimočných projektov apartmánových domov. Trh sa vďaka situácii okolo ochorenia covid-19 zmenil a to dáva do rúk žolíka začínajúcim projektom. Úspešnosť každého z nich závisí od kvality človeka, ktorý ho vedie.

Typ majiteľa

Majiteľ väčšinou rieši dve základné otázky, buď si chce krátkodobé prenájmy riešiť plne vo vlastnej réžii, alebo nájde agentúru, ktorá zabezpečuje správu apartmánov vo Vysokých Tatrách. Treťou menej obľúbenou variantou je parciálna spolupráca iba na niektorých úkonoch súvisiacich s efektivitou predaja.

Veľmi veľa závisí od typu majiteľa a jeho bydliska, z ktorého by si apartmán chcel spravovať. Nie každý človek je pripravený "menežovať" predaj a komunikáciu s klientom 24 hodín denne. Ako sa hovorí, turizmus nikdy nespí a telefóny zvonia aj počas Vianoc alebo neskorej sobotnej noci. Je potrebné sa pripraviť aj na túto súčasť, ak chcete aby apartmán vykazoval potešujúce výsledky.

armeria_apartman_strbske_pleso

V tomto prípade máte síce všetko pod kontrolou, avšak narážame na dva problémy a to efektivita predajaracionalizácia nákladov na marketing. Ak chcete využívať dostupné možnosti predaja, platíte ubytovacie portály, riešite príspevky na sociálnych sieťach, reklamu alebo ďalšie moderné vymoženosti, platíte rovnakú čiastku či máte apartmán jeden alebo ich máte 10.

Efektivita predaja stúpa s počtom jednotiek aj vďaka faktorom ako sú počet dostupných kapacít, frekvencia a počet rezervácií, hodnotenia, zvýšený podiel rozpočtu na marketing v prípade väčšieho počtu apartmánov. Čím je značka viditeľnejšia, tým väčší počet rezervácii prirodzene dostanete a tým pádom opäť viac zarobíte a tak ďalej.

Je to začarovaný kruh, do ktorého vstupuje každý zodpovedný prevádzkovateľ apartmánu. To aký je ten kruh veľký a uspokojujúci závisí od schopností vedieť využiť všetky nástroje predaja a od počtu apartmánov, ktoré spravujete.

Vlastná réžia

Výhodou správy vo svojej réžii je jednoznačne plný rozsah rozhodnutí, ktoré vykonávate jedine vy a nemusíte sa spoliehať na nikoho iného. Ak máte v danom odvetví prax a z minulosti dobré výsledky, pravdepodobne budete úspešní aj teraz. Trh sa preriedi a prináša mnoho príležitostí.

90% úkonov spojených so správou apartmánu naozaj nevyzerá zložito. Nájdete si človeka na upratovanie, komunikáciu s hosťom a apartmán zaregistrujete na vyhľadávaných portáloch ako je Airbnb alebo Booking. Do ruky vezmete smartphone, urobíte zopár záberov a predaj je spustený.

Problémom zvykne byť zvyšných 10%. Ako docielim aby bola moja prezentácia atraktívna? Ako mám pracovať s predajnou stratégiou, ako fungujú portály. Jednoducho, nie vždy viete nájsť know how hneď a zopár krát sa aj značne popálite. Predáte apartmán pod cenu, nevšimnete si zlé nastavenia a na rovnaký termín máte dve rezervácie.

Hlavným cieľom je síce ušetriť a na konci dňa ste aj ušetrili. Avšak možno ste nepredávali výhodne, efektívne, dostatočne... A keď sa nad tým hlbšie zamyslíte, asi sa apartmánu na 100% ani nestíhate venovať.

Druhou variantou správy

apartmánov vo Vysokých Tatrách je správa za pomoci vyťažovacej agentúry, ktorá pod svoje krídla centralizuje viac jednotiek a zameriava sa na predaj na 100%. Tu vzniká predpoklad síce vyšších nákladov a teda naoko nižších výnosov, avšak pri skutočne dobrej práci stúpne aj predaj a teda delíte síce viac, ale z väčšej sumy. Čo býva v konečnom dôsledku lepší zisk a najmä, nemáte s apartmánom žiadne starosti.

Medzi druhý typ majiteľov, ktorí túto variantu využívajú, sú majitelia kupujúci apartmán ako investíciu. Peniaze sú vložené, kocky hodené a chcú s tým čo najmenej starostí. Vtedy samozrejme rozhoduje jediný faktor. Ktorú firmu si na správu vyberiete?

Aby sme mohli reálne zodpovedať danú otázku, rozdeľme aj apartmánové domy na viacero variant. Pretože budova v ktorej je aj recepcia, reštaurácia a iné služby nie je to isté ako budova, kde sa nachádzajú len „byty“ a nič iné. Náklady s recepciou stúpajú, no v dnešnej dobe sú doplnkové služby veľký magnet na hostí. Nie je preto jednoduché ani pre správcovskú agentúru vedieť využiť všetky fronty a uspokojiť všetkých majiteľov apartmánov.

Problém vzniká, ak daná spoločnosť vlastní v budove niekoľko z nich a primárne teda obsadzuje pri každom dopyte najmä tie svoje. Čo je na jednej strane pochopiteľné, na druhej strane netransparentné. Pozorne si overte, ako to je v budove kde apartmán vlastníte vy. Pretože to je a vždy bude kameň úrazu.

Ak vezmeme do úvahy, že správa apartmánov nemá v budove žiadne vlastnícke pomery a všetko vyzerá byť ideálne, dostaneme sa pomaly k obrovským výhodám správy profesionálmi.

Sú spoločnosti, ktoré vytvárajú značku pre každý existujúci projekt a snažia sa oddeliť hrušky od jabĺk a sú spoločnosti, ktoré si vytvárajú svoju značku najmä vďaka početnosti apartmánov. Predávať pod jednou značkou apartmán v Tatranskej Kotline a na Štrbskom plese nie je predsa to isté a každý projekt si zaslúži individuálny prístup.

Prípadová štúdia

Spoločnosť na správu apartmánov vo Vysokých Tatrách má v jednej budove apartmánového domu v nájme 8 z 35 apartmánov. V čom sú jej výhody oproti majiteľom, ktorí si predaj riešia sami?

8 apartmánov vykáže väčší zisk, vďaka čomu investuje do budovania značky 4-6 krát viac prostriedkov ako majiteľ samostatného apartmánu.

Náklady na platenie ubytovacích portálov sa delia číslom 8. Takže ak majiteľ jedného apartmánu platí ročne povedzme 280€, v prípade 8 apartmánov je táto suma na jednu jednotku 35€ ročne.

8 apartmánov na jednom mieste predávate ťažšie, avšak väčšina portálov rešpektuje rôzne algoritmy. Napríklad ak ste predali 6 z 8 na rovnaký termín, zvyšné dva apartmány vďaka tejto úspešnosti zobrazuje vo filtrácii vyššie a teda šanca na ich obsadenie je mnohonásobne väčšia.

Ak sa rozhodnete propagovať apartmán napríklad na Facebooku, propagujete vybraný príspevok s cieľovým linkom/adresou. Za zobrazenia platíte rovnakú sumu, či sa na cieľovom linku nachádza 1 alebo 8 apartmánov. Avšak, ak máte z prenájmu viac peňazí, investujete do reklamy viac a teda ste opäť viditeľnejší.

Vplyv hodnotení na rôznych portáloch je veľký. Čím viac ich máte, tým kvalitnejšie Vás daný portál vníma a teda zobrazuje vyššie. Počet hodnotení stúpa s počtom apartmánov pod jednou značkou.

Mohli by sme takto pokračovať do rána. Naozajstným reálnym faktorom však vždy ostáva schopnosť pracovať s danými nástrojmi predaja, skúsenosť s budovaním podobných projektov a schopnosť budovať priamy predaj za pomoci relevantných nástrojov.

Sme tu pre Vás

Ak hľadáte spoločnosť na správu apartmánu vo Vysokých Tatrách, sme tu pre Vás. Máme za sebou budovanie úspešných značiek, know how, spoluprácu s odborníkmi v danom odbore a najmä chuť budovať. Na rozdiel od developera, nie sú to budovy. Je to chcenie dostať v každej oblasti značku na TOP pozície.

Poskytujeme komplexné služby správy apartmánov so všetkým čo potrebujete. Máme k dispozícii aj čiastkové riešenia Vašich projektov v závislosti od lokality a úspešnosti Vašej značky. 

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

Veľká novinka v Bookingu

Platforma konečne reaguje na nevôľu svojich klientov a ich dlhoročné dopyty po zmene.

Tipy pred kúpou apartmánu

Uvažujete nad kúpou apartmánu? Spísali sme naše skúsenosti do pár odsekov. Možno Vám pár minút čítania pomôže ušetriť nervy a peniaze.

Ako fungujú hodnotenia na Bookingu?

Systém hodnotení pobytov sa priebežne mení. Čo so sebou prinášajú zmeny a aký je trend bez rozdielu v typoch ubytovania?

Aké sú povinnosti ubytovateľa?

Kúpili ste rekreačnú nehnuteľnosť? Prišiel čas zoznámiť sa s príslušnou legislatívou a povinnosťami, ktoré vás ako prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia neminú.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram