Cenová stratégia

Prečo je vôbec dôležité mať akúkoľvek stratégiu? Aké sú trendy? Dá sa vôbec všetko nastaviť tak, ako si to predstavujete? Zvýši to Váš predaj?

Nech už vlastníte hotel, chatu, penzión alebo iný typ objektu, je dôležité určiť si kedy a za koľko idete predávať. To, že na Slovensku máme dve hlavné sezóny ( niekto len jednu ) znamená, že ste doteraz určite pracovali s tromi variantami, ktoré pozostávajú z letnej sezóny, zimnej sezóny a obdobím mimosezóny. Základy máte teda zvládnuté. Existuje však ďalších milión možností ako predaj nastaviť tak, aby ste zlepšili svoju situáciu najmä v obdobiach, kedy sa mení boj s cenou na obdobie boja o zákazníka.

Dynamické naceňovanie

Pojem dynamika ste už určite počuli, ide v princípe o automatické zmeny, ktoré podliehajú určitým vopred nastaveným pravidlám. Môžete pracovať s ponukami last minute, first minute, ktoré zvýhodňujú cenu ubytovania podľa obdobia vytvorenia rezervácie. Taktiež s rôznymi cenami závislými od počtu nocí, rezervácie počas týždňa majú určite iné špecifiká ako tie víkendové. V súčasnosti existuje veľké množstvo nastavení, ktoré Vás dokážu zvýhodniť oproti konkurencii a je dobré ich využiť. Všetky uvedené možnosti je jednoduché aplikovať, stačí si určiť pravidlá, nastaviť online systémy a začať vnímať pozitívne zmeny.

Je dôležité chápať fakt, že obdobie, kedy sa ubytovanie počítalo na osoby,  je dávno za nami. Ak sa zaryto držíte svojej ceny na osobu pod ktorú | nad ktorú nikdy nepôjdete, nemusí to byť tá najlepšia voľba. Ak máte 6-lôžkový apartmán, je určite lepšie ho obsadiť za povedzme 70€ pre 4osoby ako za 40€ pre 2osoby, kedy ste podliezli cenu 20€/osoba. Určenie ceny je najdôležitejšia vec, ktorú je nutné urobiť správne.

Chápať objekt ako celok je oveľa dôležitejšie ako chápanie nákladov na energie a pranie. Je za tým oveľa viac, nehovoriac o tom, že výhodnosť rezervácie by mala byť pre obidve strany rovnaká. Ak chcete zarobiť vyššiu čiastku za objekt a zvýšiť tým svoju priemernú cenu za noc, musíte hostí motivovať aby prišli práve k Vám a taktiež aby sa im to oplatilo. Veď aj komfort a kvalita ubytovania závisí od počtu osôb, ktoré využívajú určité rozmery izby|objektu. Je preto logické určiť zlatú strednú cestu a moment, kedy treba zníženie komfortu odraziť aj na znížení ceny.

Aplikovanie cenovej stratégie

Ak to čítate, je veľká pravdepodobnosť, že sa Váš objekt nachádza aj na portáli Booking.com. V tomto momente máte na uvedenom portáli možnosť vytvorenia 6 typov podmienok ubytovania a oveľa viac cenových kategórií, pre ktoré viete aplikovať rozdielne ceny, storno podmienky a iné. Nebudeme sa venovať kombinatorike, ale možností je určite viac ako 100 a je iba na Vás ako s tým viete pracovať. V záujme ľudí pracujúcich na infolinke portálu samozrejme nie je to, aby ste zarobili práve vy čo najviac peňazí, čo je samozrejme úplne logické, takže ak Vy neviete ako by ste si všetky stratégie nastavili, oni Vás tým taktiež nebudú zaťažovať.

“Aby systém kalkulácií a určovania cien prinášal želané výsledky v každej oblasti, je potrebné poznať jeho nástroje a vedieť ich správne použiť  “

Odporúčame preto osloviť profesionálov, ktorí vedia niekedy aj malou zmenou zarobiť oveľa viac peňazí, ako si viete predstaviť.

Ako na to?

Na Slovensku stále existuje trend, kedy by podnikateľ rád zarobil viac peňazí avšak nerozumie princípu obchodu, kde dostanete niečo za niečo. Ak si kupujete členstvo na niektorom z úspešných portálov, taktiež Vás nezaradia na prvé pozície zadarmo, všetko má svoju cenu. Preto si položte otázku, či ste ochotní platiť za dosiahnuté zlepšené výsledky človeku | firme, ktorej za to môžete vďačiť. Ak áno, neváhajte. V každej oblasti života existuje niekto, kto Vám vie pomôcť a kto sa v predaji vyzná lepšie ako Vy, je umenie tento fakt vedieť využiť vo svoj prospech.

Automatizácia

Čo je však najdôležitejší dôvod, aby ste sa rozhodli pre inováciu svojich starých zvykov je pochopenie času. Ste majiteľ objektu, na väčšinu vecí ste sám a nikto to za Vás neurobí. Musíte riešiť počas dňa záležitosti z rôznych oblastí a sústrediť sa na 10 úloh naraz. Tým, že procesy predaja automatizujete, odbúrate časovo náročnú úlohu, ktorá za Vás vie pracovať aj sama. Šetrite čas, ktorý určite viete využiť pri inej činnosti.

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

Veľká novinka v Bookingu

Platforma konečne reaguje na nevôľu svojich klientov a ich dlhoročné dopyty po zmene.

Tipy pred kúpou apartmánu

Uvažujete nad kúpou apartmánu? Spísali sme naše skúsenosti do pár odsekov. Možno Vám pár minút čítania pomôže ušetriť nervy a peniaze.

Ako fungujú hodnotenia na Bookingu?

Systém hodnotení pobytov sa priebežne mení. Čo so sebou prinášajú zmeny a aký je trend bez rozdielu v typoch ubytovania?

Aké sú povinnosti ubytovateľa?

Kúpili ste rekreačnú nehnuteľnosť? Prišiel čas zoznámiť sa s príslušnou legislatívou a povinnosťami, ktoré vás ako prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia neminú.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram