booking button, booking genius, booking suite

Ako fungujú nástroje Bookingu?

Program Genius

Je zvýhodňovací program pre stálych klientov bookingu, človek by povedal, že za vernosť poskytuje booking zákazníkom zľavu, avšak, tu zľavu platíte vy. Začnime faktami. Zľava 10% na izbu, ktorú Vám automaticky vyberie systém pri spúšťaní programu, nemáte možnosť to zmeniť. Algoritmus automaticky pridelí najúspešnejšiu izbu, takže tú, na ktorej booking zarobí najviac peňazí. Ak to neviete regulovať, je to veľká nevýhoda.

Prečo Vás táto ponuka prvotne presvedčila? Otvoríte si možnosti novým možnostiam predaja? Každý objekt sa snaží dlhodobo využívať predajné kanály najmä na dodatočný zisk z  klienta, ktorému neskôr predostrie svoju politiku, svoje výhody, s nádejou, že sa k Vám už nabudúce vráti priamo. Je to nereálne, pretože daný hosť už má cez booking zľavu 10%, ktorá mu vyhovuje a ktorú mu neplatí booking, ale vy. Je to pohodlné, je to príjemný pocit a najmä automatické bez dohadovania po telefóne, stačí pár klikov v telefóne a pobyt máte zarezervovaný.

Možnosťou ako to využiť vo svoj prospech je obmedziť počet ponúkaných genius izieb a prilákať záujemcov na izbu vyššieho štandardu, kde táto ponuka neplatí. Už pri prihlásení záujemcu do systému mu booking vyhľadávanie automaticky zvýhodní pozíciu objektov, ktorí do programu genius patria. Teda viditeľnosť je v tomto prípade kľúčová. Nezabudnite robiť všetko pre to, aby mal u Vás genius hosť oveľa väčšie výhody ako ma cez portál booking, jedine vtedy si k Vám nájde cestu aj opäť a možno priamo.

 

Ako to celé funguje?

Booking, aby generoval čo najviac rezervácií, platí prvú pozíciu vo vyhľadávači google vďaka PPC reklame. Platí to samozrejme z Vašich provízií a najmä vďaka reklame dosahuje také výborné výsledky aké dosahuje. Skúste si svoj objekt na google vyhľadať, na prvej pozícii bude vždy ponuka bookingu. Možno ste nevedeli prečo je to tak. V zmluve bookingu je zakotvená doložka, ktorá povoľuje bookingu platiť reklamu aj na Váš názov objektu, nielen na oblasť v ktorej sa nachádzate. Tým si zabezpečí, že akýkoľvek hosť, ktorý sa o Vás dopočul, pri snahe objednať si Váš hotel dostane ako prvé do očí nápis, rezervujte si izbu cez Booking a tomu sa samozrejme nedá odolať. Výsledkom je, že snaha o priamy predaj je opäť o niečo náročnejšia a aj drahšia.

Spolupráca bookingu s inými spoločnosťami, ktoré za tie roky kúpili nahráva programu Genius, pretože reálne neviete skontrolovať kto ním je a kto nie, takže je dosť možné, že Vašu zľavu využili a izbu predali za lepšiu cenu na sekundárnom portáli, ktoré by danú cenu ponúkať nemali. Nie je to 100% pravidlo, ale vylúčiť to nemôžeme. V konečnom dôsledku, za posledné roky spoločnosť vymýšľa mnohé nástroje, ktoré by nezávislosť objektov úplne potlačili.

Aké máte možnosti? Neurobiť nič a zaspávať v nádeji, že robíte dobrý biznis. Môžete to zastaviť, čo v mimosezóne nie je najlepšie riešenie. Alebo genius využiť vo svoj prospech. My vieme ako na to.

 

Booking Button

Hlavným sloganom programu je, že od 10€ mesačne dostanete skvelú inováciu, pridanie rezervačného tlačítka (BOOK) do Vašej vlastnej web stránky. A to možnosť priamej rezervácie a dokonca bez platenia provízie. Booking prechádza aj do paušálnych ziskov a toto jednoduché riešenie je pre nich naozaj lacné. Rozhranie, ktoré majú vybudované pre affilate partnerov len posunú na Váš web, nastavíte si vlastné farby, okienka a môžete sa pýšiť vlastným rezervačným systémom za pár eur. ( Príkladom affilate partnera je napríklad kedysi úspešný portál Limba – KLIKNITÍM OTVORIŤ ).

Avšak, v prípade, že máte viac ako 1 izbu, alebo patríte medzi väčšie objekty, je tento paušálny poplatok vyšší. Platíte za niečo, čomu by ste sa chceli vyhnúť a to je sila portálu Booking, pomáhate im v inováciách, namiesto riešenia vlastného rozhrania a budovania svojej pozície. Vybudovať svoj systém je síce beh na dlhú trať, ale je to jediné rozumné riešenie v dlhodobom horizonte. Prečo by ste mali prešľapovať na mieste?

 

Booking Suite

Ešte lepším šperkom v zbierke inovácií je Booking Suite, odsúhlasíte podmienky a máte možnosť bezplatne vyrobiť svojmu objektu, skutočne jednoducho, svoju vlastnú stránku, ktorá je prepojená na hodnotiaci systém booking. Má svoj rezervačný portál vo viac ako 40 jazykoch. Všetky popisy automaticky vytiahne z Vášho booking profilu a vy máte webstránku hotovú skutočne za 10 minút. Tak v čom je potom chyba? Za každú rezerváciu cez „Vašu stránku“ platíte bookingu províziu, tak, ako ju platíte cez portál booking.

Svojou stránkou ste nič nevyhrali, dali ste im možnosť získať aj tých klientov, ktorí by sa o Vás skúšali zaujímať priamo. Nájdu Vašu stránku, kde je online rezervačný systém. Je to skvelé, bez zbytočných telefonátov si pobyt rezervujú cez Vašu stránku, pritom nevedia, že v skutočnosti urobili booking rezerváciu, aké šikovné. Vy platíte, ani nepomyslíte na tvorbu svojej vlastnej stránky a opäť ste závislí na online portáli, ktorému vyplácate šialené čiastky. Cieľom každého ubytovateľa je obmedziť podiel bookingu na ich predaji na čo najnižšie číslo. V prípade, že ten pomer je vyšší ako 90%, robíte niečo naozaj zle a odporúčame vyhľadať odborníkov.

 

Booking Preferovaný partner

Ste preferovaný partner, ste VIP, niečo viac a uvidí Vás oveľa viac záujemcov. Ale za akú cenu? Štatistiky, ktoré pri vstupe do programu kričia z každej strany, o 65% vyššia návštevnosť Vašej stránky, o 40% viac rezervácií a to len za o niečo vyššiu províziu, ako majú obyčajní partneri bookingu. Skúsme si to zhrnúť.

Z ceny izby, ktorá je na úrovni 100€/noc, ak ste aj v programe Genius máte nakoniec 90€, z toho 15% pôjde za program preferovaný partner. Ostalo Vám 76,50€, z toho pôjde ešte 2,7€ na daň podľa paragrafu 7a, na zrážkovú daň, 10% daň (od roku 2019) a ste na čísle cca 60€/noc. Opačný prípad, priamy predaj, cena 100€, zaplatíte daň a ste na čísle 90€/noc. Je to rozdiel 30€ na jednej rezervácii za jednu noc. Ešte stále nie ste ochotní investovať do svojej reklamy?

Zaplatiť reklamného agenta, investovať do systémov a mnoho iného? Samozrejme, pri malom objekte v prípade rozdielu provízie pre booking vo výške 12 a 15% nie je rozdiel v poplatkoch veľký a najmä pre najväčšie objekty, ktorých zaujíma percento obsadenosti a každá prázdna izba je pre nich drahý špás. V danom prípade je pre nich preferované partnerstvo veľkou výhodou. Odlíšite sa od menej finančne stabilných objektov, ktoré počítajú každé euro. Objektov, pre ktorých je daný program výhodou je na trhu okolo 10%. Chcete vedieť či patríte medzi nich? Rýchly audit to vyrieši.