Ako fungujú nástroje Bookingu?

Program Genius

Je zvýhodňovací program pre stálych klientov bookingu, človek by povedal, že za vernosť poskytuje booking zákazníkom zľavu, avšak, tu zľavu platíte vy. Začnime faktami. Zľava 10% na izbu, ktorú Vám automaticky vyberie systém pri spúšťaní programu, nemáte možnosť to zmeniť. Algoritmus automaticky pridelí najúspešnejšiu izbu, takže tú, na ktorej booking zarobí najviac peňazí. Ak to neviete regulovať, je to veľká nevýhoda.

Prečo Vás táto ponuka prvotne presvedčila? Otvoríte si možnosti novým možnostiam predaja? Každý objekt sa snaží dlhodobo využívať predajné kanály najmä na dodatočný zisk z  klienta, ktorému neskôr predostrie svoju politiku, svoje výhody, s nádejou, že sa k Vám už nabudúce vráti priamo. Je to nereálne, pretože daný hosť už má cez booking zľavu 10%, ktorá mu vyhovuje a ktorú mu neplatí booking, ale vy. Je to pohodlné, je to príjemný pocit a najmä automatické bez dohadovania po telefóne, stačí pár klikov v telefóne a pobyt máte zarezervovaný.

Možnosťou ako to využiť vo svoj prospech je obmedziť počet ponúkaných genius izieb a prilákať záujemcov na izbu vyššieho štandardu, kde táto ponuka neplatí. Už pri prihlásení záujemcu do systému mu booking vyhľadávanie automaticky zvýhodní pozíciu objektov, ktorí do programu genius patria. Teda viditeľnosť je v tomto prípade kľúčová. Nezabudnite robiť všetko pre to, aby mal u Vás genius hosť oveľa väčšie výhody ako ma cez portál booking, jedine vtedy si k Vám nájde cestu aj opäť a možno priamo.

Ako to celé funguje?

Booking, aby generoval čo najviac rezervácií, platí prvú pozíciu vo vyhľadávači google vďaka PPC reklame. Platí to samozrejme z Vašich provízií a najmä vďaka reklame dosahuje také výborné výsledky aké dosahuje. Skúste si svoj objekt na google vyhľadať, na prvej pozícii bude vždy ponuka bookingu. Možno ste nevedeli prečo je to tak. V zmluve bookingu je zakotvená doložka, ktorá povoľuje bookingu platiť reklamu aj na Váš názov objektu, nielen na oblasť v ktorej sa nachádzate. Tým si zabezpečí, že akýkoľvek hosť, ktorý sa o Vás dopočul, pri snahe objednať si Váš hotel dostane ako prvé do očí nápis, rezervujte si izbu cez Booking a tomu sa samozrejme nedá odolať. Výsledkom je, že snaha o priamy predaj je opäť o niečo náročnejšia a aj drahšia.

Spolupráca bookingu s inými spoločnosťami, ktoré za tie roky kúpili nahráva programu Genius, pretože reálne neviete skontrolovať kto ním je a kto nie, takže je dosť možné, že Vašu zľavu využili a izbu predali za lepšiu cenu na sekundárnom portáli, ktoré by danú cenu ponúkať nemali. Nie je to 100% pravidlo, ale vylúčiť to nemôžeme. V konečnom dôsledku, za posledné roky spoločnosť vymýšľa mnohé nástroje, ktoré by nezávislosť objektov úplne potlačili.

Aké máte možnosti? Neurobiť nič a zaspávať v nádeji, že robíte dobrý biznis. Môžete to zastaviť, čo v mimosezóne nie je najlepšie riešenie. Alebo genius využiť vo svoj prospech. My vieme ako na to.

Booking Button

Hlavným sloganom programu je, že od 10€ mesačne dostanete skvelú inováciu, pridanie rezervačného tlačítka (BOOK) do Vašej vlastnej web stránky. A to možnosť priamej rezervácie a dokonca bez platenia provízie. Booking prechádza aj do paušálnych ziskov a toto jednoduché riešenie je pre nich naozaj lacné. Rozhranie, ktoré majú vybudované pre affilate partnerov len posunú na Váš web, nastavíte si vlastné farby, okienka a môžete sa pýšiť vlastným rezervačným systémom za pár eur. ( Príkladom affilate partnera je napríklad kedysi úspešný portál Limba – KLIKNITÍM OTVORIŤ ).

Avšak, v prípade, že máte viac ako 1 izbu, alebo patríte medzi väčšie objekty, je tento paušálny poplatok vyšší. Platíte za niečo, čomu by ste sa chceli vyhnúť a to je sila portálu Booking, pomáhate im v inováciách, namiesto riešenia vlastného rozhrania a budovania svojej pozície. Vybudovať svoj systém je síce beh na dlhú trať, ale je to jediné rozumné riešenie v dlhodobom horizonte. Prečo by ste mali prešľapovať na mieste?

VIDEONÁVOD

Booking Preferovaný partner

Ste preferovaný partner, ste VIP, niečo viac a uvidí Vás oveľa viac záujemcov. Ale za akú cenu? Štatistiky, ktoré pri vstupe do programu kričia z každej strany, o 65% vyššia návštevnosť Vašej stránky, o 40% viac rezervácií a to len za o niečo vyššiu províziu, ako majú obyčajní partneri bookingu. Skúsme si to zhrnúť.

Z ceny izby, ktorá je na úrovni 100€/noc, ak ste aj v programe Genius máte nakoniec 90€, z toho 15% pôjde za program preferovaný partner. Ostalo Vám 76,50€, z toho pôjde ešte 2,7€ na daň podľa paragrafu 7a, na zrážkovú daň, 10% daň (od roku 2019) a ste na čísle cca 60€/noc. Opačný prípad, priamy predaj, cena 100€, zaplatíte daň a ste na čísle 90€/noc. Je to rozdiel 30€ na jednej rezervácii za jednu noc. Ešte stále nie ste ochotní investovať do svojej reklamy?

Zaplatiť reklamného agenta, investovať do systémov a mnoho iného? Samozrejme, pri malom objekte v prípade rozdielu provízie pre booking vo výške 12 a 15% nie je rozdiel v poplatkoch veľký a najmä pre najväčšie objekty, ktorých zaujíma percento obsadenosti a každá prázdna izba je pre nich drahý špás. V danom prípade je pre nich preferované partnerstvo veľkou výhodou. Odlíšite sa od menej finančne stabilných objektov, ktoré počítajú každé euro. Objektov, pre ktorých je daný program výhodou je na trhu okolo 10%. Chcete vedieť či patríte medzi nich? Rýchly audit to vyrieši.

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

Veľká novinka v Bookingu
Tipy pred kúpou apartmánu

Uvažujete nad kúpou apartmánu? Spísali sme naše skúsenosti do pár odsekov. Možno Vám pár minút čítania pomôže ušetriť nervy a peniaze.

Ako fungujú hodnotenia na Bookingu?

Systém hodnotení pobytov sa priebežne mení. Čo so sebou prinášajú zmeny a aký je trend bez rozdielu v typoch ubytovania?

Aké sú povinnosti ubytovateľa?

Kúpili ste rekreačnú nehnuteľnosť? Prišiel čas zoznámiť sa s príslušnou legislatívou a povinnosťami, ktoré vás ako prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia neminú.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram