Zľavový portál | áno-nie

Zľavové portály sú fenoménom dnešnej spoločnosti. Veľmi inšpiratívne portály kde nájdete služby všetkých druhov, my sa však pozrime na potrebu pôsobenia Vášho objektu na jednom z nich.

Dôležité je položiť si na úvod mnohé otázky, ako napríklad KDE? KEDY? KTO? AKO? PREČO?

Ste objekt, ktorý má problém obsadiť bežne silné termíny v roku, hlavné sezóny a iné? Je nutné zamyslieť sa prečo. Vezmime do úvahy vzrastajúci počet turistov, ktorý na Slovensko každoročne prichádza. Pribúda síce aj ubytovacích zariadení, avšak hotelový biznis nie je nič iné ako konkurenčný boj, nemôže za to vojna v Sýrii, bombové atentáty a dostupnosť dovoleniek v Egypte. Kto chce cestovať po Slovensku, cestovať aj bude.

Z dovolenkára, ktorý obľubuje more nikdy nebude turista, ktorý príde na týždeň do Vysokých Tatier na túry po okolí, tak ako milovník hôr nepôjde na týždeň do Termálnych kúpeľov. Vašou úlohou je predsa vziať si z celkového množstva turistov ten najväčší koláč, berúc do úvahy odlišnosť klientely. Z toho logicky vyplýva, že využívate všetky dostupné nástroje na zvýšenie predaja. Ste si však istí, že ste už vyčerpali všetky možnosti? Sú zľavy riešenie?

Mnohí z Vás predávajú na portáloch iba počas mimosezóny, čo je možno správne riešenie, ale čiastočne aj krok vzad. Kedy je ten správny čas na umiestnenie objektu na zľavový portál? Ak ponúkate k ubytovaniu určitý druh služby, teda spojíte Vaše lôžko so zľavou v zážitkovom paláci u suseda a k tomu výborná masáž pre dve osoby grátis, že nemáte welness kútik, alebo masážny stôl?

Nevadí, spojte sily, nebojte sa kooperovať s inými a predávajte pridanú hodnotu. Práve v čase, kedy je malý počet turistov na veľký počet ubytovacích zariadení vyhráva ten najšikovnejší, ktorý ponúkol najlepšiu hodnotu za primeranú cenu. Alebo vyhráva ten, kto ponúkne najlepšiu cenu. Aká klientela Vás v tom prípade čaká?

Sú zľavy na zľavových portáloch tou správnou cestou?

Položte si otázku, prídu hostia, ktorí sa u Vás ubytovali za výraznú zľavu opäť a to za plnú cenu? Šanca je naozaj nízka, navyše, štatisticky práve nižšia platobná kategória hostí má vyššie očakávania a teda zanecháva v priemere horšie hodnotenia. Ako krátkodobé riešenie prázdneho objektu je to možno dobrá alternatíva, z dlhodobého hľadiska však úprimne nie tá najlepšia. Naopak, ak sa venujete vlastnej cenovej politike, zľavám v slabých obdobiach a samozrejme rôznym cenám za rôzne počty nocí, výsledky môžu byť oveľa viditeľnejšie.

Vy na podobných pobytoch veľmi nezarobíte… Kto však zarobí?

Provízie spoločností sa pohybujú na úrovni okolo 15%, čo je priveľké číslo za krátkodobé riešenie situácie. Predstavte si všetky provízie investovať do budovania povedomia a nápadu, ktorý sa zameriava presne na tú klientelu, ktorú potrebujete. A ruku na srdce, keby Vám zavolal hosť, ktorý videl Vašu prezentáciu na zľavestoročia a žiadal lepšiu cenu? Dáte mu ju? Samozrejme…

Ak neviete ako na to, existuje veľké množstvo odborníkov, ktorí Vám ukážu cestu. Ak máte ochotu a chuť pracovať, výsledky sa vždy dostavia. A čo je dôležitejšie, boom je dávno za nimi. Z pôvodných 150 ostalo iba 10 najúspešnejších. Množstvo z nich zaniklo, pretože zamrzli na mieste. Nedokázali sa vyvíjať a reflektovať požiadavky zákazníkov, prinášať nové veci. Tým pádom klesá návštevnosť podobných stránok a tým aj Vaša.

Dostať sa na portál nie je náročné, podľa podmienok a sily jednotlivých firiem si vyberiete tú, ktorá Vám presne vyhovuje. Často sa v úvodných registráciách nachádzajú skryté výhody ako je dôkladná príprava Vášho profilu, bezplatné nafotenie objektu a iné. Po pár dňoch/týždňoch na portáli figurujete a začína sa predaj. Ten je samozrejme rôzny podľa období v roku ale aj atraktivity Vášho ubytovania.

Prejde pár mesiacov, možno rokov. Vám sa začne dariť, zdvihnete ceny, avšak história ostáva. Ľudia si pri hľadaní informácií o Vašom objekte nájdu aj Vašu zľavovú históriu, čo ich bude motivovať k vyžadovaní zliav a rôznych výhod. Tejto nálepky sa podľa môjho názoru nezbavíte.

Prečo by ste na nich mali byť?

V súčasnosti má dôležitú úlohu postavenie Vášho objektu v lokalite, popri konkurencii a v organickom vyhľadávaní na internete. Sila zľavových portálov spôsobuje, že je naozaj výhodné mať tam svoje kontaktné údaje ako je aj názov webstránky. Na Vašu pozíciu vo vyhľadávaní pôsobí veľmi veľa faktorov – pár z nich nájdete tu. Akú cestu rozvoja si zvolíte, je len na Vás. Niekto ma rád umelý raketový štart, niekto tvrdú prácu založenú na overených princípoch. Držím Vám palce

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

Veľká novinka v Bookingu

Platforma konečne reaguje na nevôľu svojich klientov a ich dlhoročné dopyty po zmene.

Tipy pred kúpou apartmánu

Uvažujete nad kúpou apartmánu? Spísali sme naše skúsenosti do pár odsekov. Možno Vám pár minút čítania pomôže ušetriť nervy a peniaze.

Ako fungujú hodnotenia na Bookingu?

Systém hodnotení pobytov sa priebežne mení. Čo so sebou prinášajú zmeny a aký je trend bez rozdielu v typoch ubytovania?

Aké sú povinnosti ubytovateľa?

Kúpili ste rekreačnú nehnuteľnosť? Prišiel čas zoznámiť sa s príslušnou legislatívou a povinnosťami, ktoré vás ako prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia neminú.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram