Začiatky Vášho marketingu

Aká je dôležitosť online marketingu v cestovnom ruchu ?
Túto otázku si určite nekladú ubytovacie zariadenia, ktoré majú pri narastajúcej konkurencii stále väčší problém s prilákaním hostí do ich objektu. Väčšina podnikateľov v tomto prostredí sa venuje prenájmom v rámci rodiny, prípadne len svojpomocne. Náročnosť obsluhy hostí hlavne v sezóne je enormná a preto je úplne logické, ak sa nezvýši čas na možno veľmi potrebné úlohy, často sa marketingu nemá kto venovať. Nájsť si marketingovú agentúru s overenými výsledkami stojí veľké množstvo zdrojov a na samovzdelávanie v danej oblasti nie je dostatočná motivácia.
Pri bežne veľkom penzióne by však v súčasnosti mala byť samozrejmosť aktivity na sociálnych sietiach, nastavovanie základných druhov reklamy. Investovať do marketingu je ako uctievať náboženstvo, obetujete veľké množstvo energie a výsledky nebudú hmatateľné. Aj napriek tomu sa vydané množstvo zdrojov niekoľkonásobne vráti, samozrejme v prípade, že všetko prebieha správne.
Príprava marketingovej stratégie je dlhodobý proces sledovania štatistík a potrebných údajov. Keď sa rozhodnete zvýšiť konkurencieschopnosť a budovať značku, je to z dlhodobého hľadiska to najlepšie čo môžete urobiť. Minimálne pri zamyslení koľko platíte mesačne sprostredkovateľom ako je booking, expedia, tripadvisor,airbnb a iní.. určite by bolo na mieste venovať sa skôr budovaniu povedomia a presunu zdrojov na potrebnejšie úlohy, ktoré prinesú výsledky priamo Vám.

Prvým krokom je uistiť sa, že ľudia si zapamätajú váš objekt podľa názvu značky/brandu. Ak sa názov udrží v ich mysli, budú ju vedieť posunúť známym, prípadne sa s radosťou vrátia. Rýchlejšie Vás nájdu, priradia k Vám Vašu stránku s aktualitami, Váš instagram, facebook a ak zablúdia, aj business profil na zobrazenie trasy. Tak prečo im to nezjednodušiť?

Väčšina známych brandov má jednoduchý a krátky názov ako Kempinski, Hilton, Ritz, Grand a veľa ďalších, myslíte si, že je to náhoda? Prečo prvý hotel svojej značky nenazvali Hotel Kristínka? Logo značky musí byť taktiež výrazné, ale zároveň ľahko zapamätateľné a musí súvisieť s tématikou Vášho objektu. Predpokladám, že sa zameriavate na určitý druh turistov, tak ako to robia penzióny v rakúskych alebo švajčiarskych alpách.

V zime máte k dispozícii lyžiarsky balík pre uschovanie lyží, ich starostlivosť a v blízkosti kooperáciu s obchodom s lyžiarskym oblečením. Tak ako v lete garážovanie bicyklov, expresnú práčovňu a rýchly servis. Prečo tomu neprispôsobiť aj názov, zvážte však aj svoje možnosti rozvoja do iných oblastí.

Názov je dôležitý !

Denne vznikne na svete viac ako 6-tisíc nových firiem, pričom si musia vybrať taký názov, ktorý ich jasne odlíši od konkurencie, čo je v hotelovom biznise ešte dôležitejšie. Pre mnohých majiteľov ide o stresujúci proces, kde by chceli zachytiť svoj koncept, v lepšom prípade. Prevažná väčšina z nich však nevenuje brandingu od samotného začiatku žiadnu námahu a to je chyba. Je nutné si uvedomiť, že názov penziónu odvodený od mena syna, či dcéry môže byť totožný a takých objektov môže byť na Slovensku aj viac ako päť, alebo desať. Chcete sa predsa odlíšiť, alebo nie?

 

A kde teda začať? Každá stratégia by mala byť budovaná individuálne, pretože každý objekt, každý majiteľ, každá sauna a dokonca aj Vaše parkovisko je iné ako to, ktoré má Váš najbližší konkurent. Máme pre Vás dobrú správu ! Na hlavnej stránke nájdete možnosť bezplatnej analýzy Vášho ubytovania, ktorá je dispozícii pre malé a stredné objekty. Chcem ísť na hlavnú stránku.

Pracujte na tom, pracujte na sebe. Aby o pár mesiacov každý vo Vašom okolí vedel, kto je majiteľom Penziónu Ctibor a aké služby ponúka.

Hodnotenia, spätná väzba…

Ľudia sa vždy radi vracajú na miesto, kde sa cítili dobre, kde dostali nadštandardné služby a o svoje zážitky sa podelila s rodinou a známymi, teda s Vašim budúcim zákazníkom. V dnešnej dobe sa vďaka internetu okruh oslovených ľudí rozširuje skoro na celý svet.

O Vašich zlyhaniach, ale aj pozitívách sa dnes dozvie vďaka referenciám skoro každý, a čo je najlepšie, ostanú s Vami naveky. Hodnotení sa však nebojte, skúste prirodzenou cestou hostí motivovať, aby sa o svoje pocity podelili so svetom internetu. Dokonca aj počet pozitívnych hodnotení dnes súvisí s Vašou pozíciou vo vyhľadávaní, či už na portáloch alebo v organickom prostredí.

Potrebujem vôbec webSTRÁNKU?

Nie nepotrebuješ ! …

Pamätaje, čím viac možností využiješ, tým viac budúcich ziskov sa k Vám v budúcnosti vráti. A koľko platíš platformám mesačne/ročne? Viac ako sto eur? To snáď žartuješ! Ale áno, rozumiem, bez vánku sa ani lístok nepohne. Skúste si to spočítať, povedzme na ročnej báze, porovnajte so ziskovou položkou a myslím, že budete svedomito robiť všetko preto, aby ste sa platformám vyhli. Hosting a doména stoja ročne do 40 eur, na čo ešte čakáš?

A k tomu prosím Instagram feed, FB feed, napojenie na analytiku, dôkladne premyslený text, základné SEO, dobrý fotograf, správne cenové nastavenia, dynamika v naceňovaní, príprava ubytovacích balíkov. Neviete kde teda začať? Rád Vám poskytnem kontakty na šikovných ľudí, prvým krokom je iniciatíva, tak neváhaj a napíš.

6 prikázaní pre každý objekt :
  • Váš web by mal byť prehľadný, optimalizovaný pre mobilné zariadenia a mal by obsahovať najmä všetky dôležité informácie, ideálne aj s vlastným rezervačným systémom, ktorý dôkladne poskytne hosťovi všetky dostupné služby, ktoré ponúkate.
  • Zaregistrujte svoj objekt cez Google firmu, kde máte v súčasnosti možnosť písať príspevky a Vaše aktivity.
  • Dbajte na to, aby bola skúsenosť vašich zákazníkov príjemná a motivujte ich k ďalšiemu pobytu.
  • Komunikujte so svojimi zákazníkmi cez sociálne siete, buďte k dispozícii cez whatsapp, viber , messanger a iné.
  • Reklama na internete je ľahko merateľná, a teda presne viete, čo funguje a čo nie. Facebook aj Google ponúkajú širokú škálu typov reklám, ktoré môžete pre svoj biznis použiť. Neváhajte sa však obrátiť na profesionálov, ktorí majú skúsenosti a poskytnú Vám dôležité informácie.
  • Zľavové portály využívajte minimálne alebo primerane. V budúcom článku sa im budeme venovať podrobnejšie.