Ako funguje BooKING

Keď názov článku nie je náhoda…

Aké sú výhody a nevýhody Bookingu? Momentálne je to jedna z najväčších online spoločností zaoberajúcich sa ubytovaním pre cestovateľov, u nás dokonca tá najsilnejšia. Momentálne pôsobí vo viac ako 70 krajinách, čo spoločne prispieva k jednej obrovskej sieti povedomia o značke, ktorá priamo vplýva aj na Vaše ubytovacie zariadenie.

Kto na ňom nie je, pripravuje sa o nevídané možnosti. Priznajme si, že z toho nemáme radosť. Monopol na európskom trhu prospieva asi len spoločnosti, konkurencia bola buď prevalcovaná, alebo nemá takú schopnosť inovácií a adaptácie ako má BooKING. Dosť bolo chvály, má to aj svoje početné nevýhody.

Nevýhody

  • Pri registrácii ste sa zmluvne zaviazali k určitým istotám. Preto ak príde k chybe, nesiete dôsledky. Je veľmi dôležité vedieť nastavovať v systéme Vaše predstavy a vedieť ich aplikovať do online predaja.
  • Po príchode korona krízy booking urobil viaceré zmeny v službách pre ubytovateľov, dovolať sa na infolinku a čokoľvek vyriešiť je priam nemožné.
  • Systém inovácií je veľmi rýchly, tím sa v komunikácii snaží tlačiť ubytovateľov k zvyšovaniu predaja, znižovaniu ceny, ktorá logicky zvýši predaj. Minimálne raz za mesiac dostanete nezmyselnú príležitosť, ktorá dáva zmysel asi iba Sales tímu.
  • Všetko má svoju cenu a preto aj pripojenie k silnému partnerovi niečo stojí. Aj keď ide o pomerne spravodlivý prístup, kde zaplatíte až za reálne ubytovaných hostí, začínajúc na 12% z predajnej ceny sa to celé nekončí.
  • Pre zvýšenie viditeľnosti sa musíte pridať k preferovaným partnerom, kde je výška provízie 15%, prípadne máte možnosť na ľubovoľný termín zvýšiť manuálne províziu až do výšky 25%.
  • Tým to stále nekončí. Legislatíva EÚ veľmi prísne vníma súčinnosť podnikateľskej sféry pri obchode so zahraničím, preto okrem platby provízie bookingu vyplývajú zo spolupráce aj ďalšie skutočnosti, ktoré Vám účtovník určite vysvetlí. Medzi nimi je paragraf 7a a po novom zrážková daň.
  • Transakčný poplatok 1,1% v prípade využitia platieb cez Booking.
  • Najväčším záporom je únik obrovských tokov financií do zahraničia, ktoré by mohli reálne u nás ostať.

Výhody

  • Viac ako 1,6 milióna rezervácií denne na celom svete je naozaj unikátny trh.
  • Pri využití správnych nástrojov viete aplikovať automatizáciu do predajnej politiky.
  • Žiadna potreba zdĺhavej komunikácie s hosťom, hovorí za Vás kvalitne vypracovaný profil s jednou dostupnou jazykovou mutáciou.
  • Viete si sledovať ceny svojej konkurencie a priamo na ňu v priebehu pár sekúnd reagovať.
  • V súčasnosti predaj cez booking berie viac ako 65% podiel na Slovenskom trhu, preto nebyť na bookingu v konečnom dôsledku stojí oveľa viac ako platiť všetky tie provízie.
  • Bezkonkurenčné prostredie, v súčasnosti ani jedna slovenská spoločnosť, či už inzerčná alebo provízna nestíha poskytovať toľko inovácií a rezervácií. Aj keď berme do úvahy typy objektov, kde sa jednotlivé štatistiky predaja výrazne líšia.
  • Platby cez booking sú najlepšia varianta v boji proti stornám, nepríchodom hostí a špekulovania ohľadom počtov hostí. Na úvod boli síce zdarma, ale aj 1,1% transakčný poplatok je nutné zlo.
  • Ceny sú jasne dané, trh funguje princípom ber/neber. čo Vám určite medziročne ušetrí veľmi veľa času, ktorý môžete využiť inde.
  • Prepojenie na ďalšie spoločnosti, ktoré medzi sebou posúvajú informácie o hodnoteniach.
  • Možnosti prepojenia kalendárov s hotelovým systémom, channel manažérom, inými platformami.

Alternatívy

Aké alternatívy máme momentálne na trhu? Nebavme sa momentálne o sile portálu, ani či sa to dá robiť bez neho, pretože momentálne nedá. Veľmi však závisí či sa bavíme o penzióne, apartmáne, chate alebo priváte. Každý typ ubytovania prináša so sebou iné možnosti predaja, zacielenie na inú kategóriu turistov. Preto sa medzi sebou nebojte spolupracovať, pretože rozvoj jednej oblasti/lokality môže pomôcť na roky dopredu a to všetkým okolo Vás.

V súčasnosti na Slovensku funguje aj viacero portálov inzerčného typu, kde si viete svoj objekt registrovať za trojmesačný, prípadne ročný poplatok.

Čísla počtu zobrazení prezentácie veľmi závisia od presnej polohy, atraktivity ubytovania a celkového dojmu. V prípade penziónov je pôsobenie na podobných portáloch doslova povinnosť, v prípade chát je dôležitá oblasť, ktorá určuje aký typ balíka zvoliť, avšak v prípade apartmánov sú štatistiky doslova chabé, preto odporúčame zbytočne neinvestovať. Veľmi radi Vám poradíme aký typ stratégie zvoliť. V jednom z ďalších článkov si podrobne rozoberieme tieto inzercie aj za pomoci reálnej štúdie.

Ako znie moje odporúčanie? Budujte čím skôr systém priamych rezervácií. Bez ochoty a snahy ísť týmto smerom to môžete rovno zabaliť.

  1. Rýchly web s možnosťou online rezervácie
  2. Správne nastavenia a benefity pre hostí, ktorí rezervujú napriamo
  3. Flexibilné podmienky mimo top termínov
  4. Variabilná štruktúra rezervácií

 

Aktualizované: 23.08.2021

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

Tipy pred kúpou apartmánu

Uvažujete nad kúpou apartmánu? Spísali sme naše skúsenosti do pár odsekov. Možno Vám pár minút čítania pomôže ušetriť nervy a peniaze.

Ako fungujú hodnotenia na Bookingu?

Systém hodnotení pobytov sa priebežne mení. Čo so sebou prinášajú zmeny a aký je trend bez rozdielu v typoch ubytovania?

Aké sú povinnosti ubytovateľa?

Kúpili ste rekreačnú nehnuteľnosť? Prišiel čas zoznámiť sa s príslušnou legislatívou a povinnosťami, ktoré vás ako prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia neminú.

Cestovný ruch je na kolenách

Po roku a pol pandémie sa z cestovného ruchu, ktorý kedysi predstavoval slušný biznis, stal chvost záujmov spotrebiteľa.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram