Ako funguje BooKING

Keď názov článku nie je náhoda…

Aké sú výhody a nevýhody Bookingu? Keď v roku 1996 zakladal Geert-Jan Bruinsma v Holandsku spoločnosť booking.nl, musel mať zmiešané pocity. Na jednej strane bola k dispozícii obrovská diera na trhu, na strane druhej sen, ktorý sa mu ako iste vieme, podarilo zrealizovať. Momentálne je to jedna z najväčších online spoločností zaoberajúcich sa ubytovaním pre cestovateľov, u nás dokonca tá najsilnejšia. Momentálne pôsobí vo viac ako 70 krajinách, čo spoločne prispieva k jednej obrovskej sieti povedomia o značke, ktorá priamo vplýva aj na Vaše ubytovacie zariadenie.

Boli tu časy pre bookingom, časy s bookingom a momentálne si už nevieme predstaviť časy bez bookingu. Kto na ňom nie je, pripravuje sa o nevídané možnosti. Priznajme si, že z toho nemáme radosť. Monopol na európskom trhu prospieva asi len spoločnosti, konkurencia bola buď prevalcovaná, alebo nemá takú schopnosť inovácií a adaptácie ako má BooKING. Dosť bolo chvály, má to aj svoje početné nevýhody.

Nevýhody

 • Aj keď je rozhranie systému pre ubytovateľov vybudované naozaj prehľadne, zmluvne ste sa pri registrácii zaviazali k určitým istotám, tak aby mali s Vami čo najmenej problémov. Preto ak príde k chybe, nesiete dôsledky. Je veľmi dôležité vedieť nastavovať v systéme Vaše predstavy a vedieť ich aplikovať do online predaja.
 • Stretli ste určite veľký počet priateľov z tejto podnikateľskej oblasti, ktorí nepatria medzi veľkých znalcov práce s počítačom a na booking dobré slovo nemajú. Je to spôsobené ich neznalosťou využiť všetky dostupné možnosti, ktoré ponúka. Preto ak patríte medzi začiatočníkov, nie je hanbou poradiť sa. Spoločnosť má už aj pôsobisko na Slovensku, celý Bratislavský tím je pripravený pomôcť.
 • Systém inovácií je veľmi rýchly, tím sa v komunikácii snaží tlačiť ubytovateľov k zvyšovaniu predaja, znižovaniu ceny, ktorá logicky zvýši predaj. Minimálne raz za mesiac dostanete nezmyselnú príležitosť, ktorá dáva zmysel asi iba Sales tímu.
 • Všetko má svoju cenu a preto aj pripojenie k silnému partnerovi niečo stojí. Aj keď ide o pomerne spravodlivý prístup, kde zaplatíte až za reálne ubytovaných hostí, začínajúc na 12% z predajnej ceny sa to celé nekončí.
 • Pre zvýšenie viditeľnosti sa musíte pridať k preferovaným partnerom, kde je výška provízie 15%, prípadne máte možnosť na ľubovoľný termín zvýšiť manuálne províziu až do výšky 25%.
 • Tým to stále nekončí. Legislatíva EÚ veľmi prísne vníma súčinnosť podnikateľskej sféry pri obchode so zahraničím, preto okrem platby provízie bookingu vyplývajú zo spolupráce aj ďalšie skutočnosti, ktoré Vám účtovník určite vysvetlí. Medzi nimi je paragraf 7a a po novom zrážková daň.
 • Doba kešu, ktorá je na Slovensku tam populárna dokonca od najvyšších predstaviteľov výrazne trpí.
 • Silné konkurenčné prostredie, ktoré Vás núti bojovať cenou, službami, kvalitou služieb. Obdobie schovávania záporov v tejto dobe nepomôže.
 • Najväčším záporom je únik obrovských tokov financií do zahraničia, ktoré by mohli reálne u nás ostať.

Výhody

 • Viac ako 1,6 milióna rezervácií denne na celom svete je naozaj unikátny trh.
 • Pri využití správnych nástrojov viete aplikovať automatizáciu do predajnej politiky.
 • Nastavovanie first a last minutov automaticky.
 • Žiadna potreba zdĺhavej komunikácie s hosťom, hovorí za Vás kvalitne vypracovaný profil s jednou dostupnou jazykovou mutáciou.
 • Viete si sledovať ceny svojej konkurencie a priamo na ňu v priebehu pár sekúnd reagovať.
 • V súčasnosti predaj cez booking berie viac ako 65% podiel na Slovenskom trhu, preto nebyť na bookingu v konečnom dôsledku stojí oveľa viac ako platiť všetky tie provízie.
 • Bezkonkurenčné prostredie, v súčasnosti ani jedna slovenská spoločnosť, či už inzerčná alebo provízna nestíha poskytovať toľko inovácií a rezervácií. Aj keď berme do úvahy typy objektov, kde sa jednotlivé štatistiky predaja výrazne líšia.
 • Platby cez booking sú najlepšia varianta v boji proti stornám, nepríchodom hostí a špekulovania ohľadom počtov hostí.
 • Ceny sú jasne dané, trh funguje princípom ber/neber. čo Vám určite medziročne ušetrí veľmi veľa času, ktorý môžete využiť inde.
 • Prepojenie na ďalšie spoločnosti, ktoré medzi sebou posúvajú informácie o hodnoteniach.
 • Možnosti prepojenia kalendárov s hotelovým systémom, channel manažérom, inými platformami.

Alternatívy

Aké alternatívy máme momentálne na trhu? Nebavme sa momentálne o sile portálu, ani či sa to dá robiť bez neho, pretože momentálne nedá. Veľmi však závisí či sa bavíme o penzióne, apartmáne, chate alebo priváte. Každý typ ubytovania prináša so sebou iné možnosti predaja, zacielenie na inú kategóriu turistov. Preto sa medzi sebou nebojte spolupracovať, pretože rozvoj jednej oblasti/lokality môže pomôcť na roky dopredu a to všetkým okolo Vás.

V súčasnosti na Slovensku funguje aj viacero portálov inzerčného typu, kde si viete svoj objekt registrovať za trojmesačný, prípadne ročný poplatok.

Čísla počtu zobrazení prezentácie veľmi závisia od presnej polohy, atraktivity ubytovania a celkového dojmu. V prípade penziónov je pôsobenie na podobných portáloch doslova povinnosť, v prípade chát je dôležitá oblasť, ktorá určuje aký typ balíka zvoliť, avšak v prípade apartmánov sú štatistiky doslova chabé, preto odporúčame zbytočne neinvestovať. Veľmi radi Vám poradíme aký typ stratégie zvoliť. V jednom z ďalších článkov si podrobne rozoberieme tieto inzercie aj za pomoci reálnej štúdie.

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram