Fotka ako faktor úspechu

V súčasnom hotelovom biznise stretnete len dva typy majiteľov. Prvý, tradičný typ, ktorý princípy online sveta nerieši a všetky prichádzajúce inovácie aplikuje s nevôľou. A druhý typ, ktorý sa snaží využiť všetky nové možnosti, aby bol opäť oproti konkurencii o krok vpred.

Asi sa všetci zhodneme na tom, že v roku 2019 je základným predajným nástrojom objektov práve svet online, teda internet. Nech sa prezentujete iba web stránkou, alebo k tomu máte aj sociálne siete, využívate zahraničné portály, alebo pripravujete hmotné marketingové nástroje. Vždy pri tom potrebujete fotky, ktoré využijete pri prezentácii Vášho objektu. A tu sa názor majiteľov delí na spomínané dva typy.

Investícia do kvalitnej fotky

Vyhotovenej fotografom so skúsenosťami, referenciami a citom pre detail stojí aj od 30€ za fotku. Tak ako pri kúpe automobilu, kde si vyberáte z rôznych možností, aj v tomto prípade je k dispozícii veľké množstvo ľudí, ktorí sa špecializujú na tento druh fotenia. A každý so sebou nesie inú cenovku. Preto si podľa veľkosti svojho objektu, alebo podľa miery ročného zárobku vyberiete svoj rozpočet a svojho favorita. Nafotenie objektu je najmä pre menšie objekty jednorázovo finančne náročné. A najmä z dôvodu financií veľké množstvo objektov pracuje na úvod s amatérskymi fotkami a k profesionálnym sa ani nikdy nedostane.

Fotografie majú životnosť v priemere od 3-5 rokov, podľa frekvencie úprav interiéru, alebo dispozície. Predstavte si, že sa idete dať ostrihať. Logicky hľadáte profesionálneho kaderníka, ktorý Vás kvalitne ostrihá a vy sa budete môcť prezentovať krásnym účesom. Prečo teda, ak ide o fotky, sa väčšina cíti ako fotograf a pre svoj zdroj živobytia, hotelový biznis, nevyužíva základný predajný nástroj, fotku, ktorá by mala spĺňať tie najlepšie parametre. Tak, aby ste svoj objekt prezentovali hrdo a aby prípadný záujemca | hosť vedel, že našiel seriózneho podnikateľa, ktorý na kvalite nešetrí.

Čo je základom pri fotení interiéru?

Predsa to, aby z fotky záujemca vyčítal všetko, čo vo Vašej izbe nájde a to bez obalu. Lepši fotograf pridá do fotky svoju hodnotu, zachytí atmosféru a v post-procese upraví do potrebných parametrov. Nafotenie interiéru si vyžaduje kvalitnú aparatúru so širokouhlým objektívom, ktorých cena sa pohybuje aj v tisícoch eur. Tak, ako vy očakávate slušný zárobok za služby, ktoré poskytujete, ani vy sa nebojte zaplatiť za kvalitné fotky primeraný obnos peňazí. Investícia do kvality sa v prípade fotografie niekoľkonásobne vráti zlepšeným predajom a ziskom. Fotografia je to, čo vo svete internetu upúta ako prvé a je jedinou zárukou zviditeľnenia. Štatistiky najväčších online portálov tvrdia, že rozdiely v kvalite fotografie vedia zapríčiniť nárast v zhliadnutí prezentácie o viac ako 37% (Booking.com|2016). Čo je v konečnom dôsledku pri štatistike úspešne rezervujúcich v pomere k zhliadnutiam približne 10%. Nechceli by ste teda o 10% viac rezervácií? Ja teda áno.

Chystáte sa aj napriek vyššie uvedenému fotiť svojpomocne?

  1. Správna expozícia je obzvlášť v prípade interiérovej fotografie veľmi dôležitá. Základnou chybou je podexponovaná fotografia. V prípade, že takúto fotografiu v počítači zosvetlíte, tak vám obzvlášť v tmavých miestach vylezie šum. Zvolenou expozíciou môžete veľmi veľa ovplyvniť, najmä to, ako fotografie pôsobia. Pri hotelových priestoroch väčšinou chcete, aby vyzerali svetle a príjemne. To dosiahnete veľmi svetlým podaním fotografie. Naopak z fotografií spoločenských miestností musia pôsobiť atmosféra daného miesta, tej dosiahnete skôr tmavším podaním.
  2. Základom pre fotografovanie izieb je širokouhlý objektív. Väčšinou budete tiež potrebovať statív, pretože v interiéri býva nedostatok svetla. Ku statívu automaticky patrí drôtená či diaľková spúšť. Veľmi šikovnou pomôckou je vodováha do sánok blesku. Nebudete potom musieť fotografie dodatočne rovnať.
  3. Pred fotením je dobré scénu upratať a odstrániť veci, ktoré na fotke nechceme. Vždy je lepšie obetovať 15 minút príprave scény, než potom hodiny v počítači retušovať nechcené veci.
  4. Vaším cieľom musí byť fotografia interiéru, ktorá zodpovedá skutočnosti. Ak tomu tak nebude, ľudia Vám to spätne dajú pocítiť najmä v hodnoteniach.

Autor článku: Mgr. Tomáš Lukáč

SKÚSENOSTI
EFEKTIVITA
KNOW HOW
OCHOTA
PORADIŤ SA

Ďalšie články

Veľká novinka v Bookingu

Platforma konečne reaguje na nevôľu svojich klientov a ich dlhoročné dopyty po zmene.

Tipy pred kúpou apartmánu

Uvažujete nad kúpou apartmánu? Spísali sme naše skúsenosti do pár odsekov. Možno Vám pár minút čítania pomôže ušetriť nervy a peniaze.

Ako fungujú hodnotenia na Bookingu?

Systém hodnotení pobytov sa priebežne mení. Čo so sebou prinášajú zmeny a aký je trend bez rozdielu v typoch ubytovania?

Aké sú povinnosti ubytovateľa?

Kúpili ste rekreačnú nehnuteľnosť? Prišiel čas zoznámiť sa s príslušnou legislatívou a povinnosťami, ktoré vás ako prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia neminú.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram